Debit kart (ya da İngilizce “Debit Card”), son zamanlarda özellikle online alışveriş sitelerindeki ödeme seçenekleri arasında sıklıkla karşılan bir terim. Zaman zaman kredi kartı ile karıştırılabilse de, aslında debit kart işleyişi gereği kredi kartından önemli farklılıklar gösterir. Bu makalede, konu ile ilgili genel bilgi vermek ve olası kafa karışıklıklarını giderebilmek adına debit kartın ne olduğundan, kullanıcılara ne gibi imkânlar sağladığından ve kredi kartı ile arasında ne gibi farklar olduğundan birkaç alt başlıkta kısaca bahsedeceğiz.

Debit Kart Nedir?

En basit tanımıyla debit kart, vadesiz mevduat hesabınıza yüklediğiniz ya da yüklettiğiniz- para kadar harcama yapabildiğiniz karttır. Bu kimileri için çalıştığı yerden aldığı maaş kartı, kimileri için ise herhangi bir banka hesap kartı olabilir.


Debit Kart ile Kredi Kartı Arasında Ne Fark Vardır?

Kredi kartı, size banka tarafından belirlenen bir limit dahilinde harcama yapabilme imkânı sunar. Burada önemli nokta, limitinizin çoğunlukla sahip olduğunuz net para miktarından fazla olmasıdır; başka bir deyişle kredi kartınızı kullanarak, bankalara borçlanmak kaydıyla sahip olduğunuz para miktarını aşan alışverişler yapabilirsiniz. Debit kartta ise, hesabınızdaki para miktarı kadar alışveriş yaparsınız. Bunu aşan bir limit söz konusu değildir. Yani ne kadar paranız varsa o kadar harcama yapabilirsiniz. Aslında “kart ile nakit ödeme yapmak” olarak da düşünülebilir. Bu noktada devreye giren bir diğer önemli fark ise taksit seçeneğidir. Kredi kartları kullanıcılara alışverişlerini taksit ile yapabilme imkânı sunar. Debit kartın ise böyle bir seçeneği yoktur; tüm alışverişler tek çekim olarak yapılmalıdır.

Alışveriş yapacağınız zaman; alacağınız ürün veya hizmetin fiyatı, para durumunuz ve mali planınız dahilinde sizin için en uygun seçeneği seçmeniz yerinde olacaktır.


Debit Kart Kullanmanın Avantajları

Banka kartları, hem kullanım kolaylığı hem de bütçe yönetimi bakımından kullanıcılara birden fazla avantaj sağlayacaktır. Bunlar arasından öne çıkanları şu şekilde sıralamak mümkün:


Sizi zora sokacak borçlara girmezsiniz: Alışverişlerinizde banka kartı kullanıyorsanız, kredi kartlarının aksine, ödemekte güçlük çekeceğiniz borçlara girme gibi bir ihtimaliniz yoktur.

Nakit taşımaktan daha güvenlidir: Üzerinizde fazla nakit para taşımak her zaman risklidir. Banka kartı ile yapılan ödemelerin teknik olarak nakit ödemeden farkı olmadığı için, üzerinizde yüklü bir miktar taşımaktansa artık restoranlardan alışveriş merkezlerine, bakkallardan süpermarketlere her yerde geçen bir debit kart tercih ederek hem kolayca ödeme yapabilir, hem de kaybolma/çalınma gibi durumlarda kartınızı hemen iptal ederek para kaybının önüne geçebilirsiniz.

Çeşitli Fırsat ve Avantajlar: Bankalar, debit kart hesabınızdan yapacağınız birtakım alışverişlerde, fatura ödeme gibi durumlarda size bonus kazandırabilmekte, sadece sizin yararlanabileceğiniz indirim gibi avantajlar sunabilmektedir.

Debit Kart Nasıl Alınır?

Debit kart almak -özellikle kredi kartına kıyasla- oldukça kolay. Öncelikle bir yerde maaşlı ve sigortalı olarak çalışmanız halinde, şirketiniz size her ay maaşınızın yatırılacağı bir banka kartı hesabı zaten açacaktır...

Eğer bu geçerli değilse -ya da başka bir bankadan bir kart daha almak istiyorsanız- ilgilendiğiniz bankaya başvuru yapmanız yeterli olacaktır. Debit kart almadan önce, farklı bankaların sundukları seçenekleri ve avantajları, varsa yıllık kullanım ücretlerini iyice araştırarak değerlendirme yapmanızı tavsiye ederiz.