Ön ödemeli kart, kullanıcıların özellikle de online alışveriş yaparken sıklıkla tercih ettiği bir ödeme yöntemi. Peki güvenlik ve bilgi gizliliği konularında avantajlı bir sistem olması sebebiyle günümüzde çok rağbet gören bu kartlar nasıl kullanılıyor? Kredi kartı ve banka kartları ile kıyaslandıklarında ne gibi farkları var? Bu soruların ve daha fazlasının cevabını, yazının devamında bulabilirsiniz.

Ön Ödemeli Kart Nedir?

Ön ödemeli kart, kullanıcılara tek kullanımlık ya da sürekli kullanabilecek şekilde sunulan, içerisine ne kadar para yatırılırsa o kadar harcama yapılabilen bir ödeme aracıdır. Mağazalarda, online alışverişlerde, ve fatura ödemesi gibi diğer işlemlerde kullanılabilir. Ön ödemeli kartlar ile ATM’lerden para çekilebilir bunun için kartın bir bankadan alınmış olmasına gerek yoktur ve karta para yatırılabilir.


Kredi Kartı ve Banka Kartından (Debit Kart) Ne Farkı Vardır?

Kredi kartları, kullanıcıya gelirine göre açılan özel bir limit dahilinde kullanılan ödeme araçlarıdır. Bu limit, genellikle kullanıcının sahip olduğu net para miktarını aştığından, başka bir deyişle kullanıcıya sahip olduğundan fazla harcama şansı sunduğundan, avantajlı olabildiği gibi dezavantaj da yaratabilir. Öyle ki pek çok kişinin ödeyemediği kredi kartı borçlarından dolayı sıkıntı yaşadığı bilinmektedir. Banka kartı (debit kart) ise, kullanıcının yalnızca hesabına yatırmış olduğu miktar kadar harcamasına izin verir. Kredi kartları ile taksitli alışveriş imkânı varken, banka kartlarında böyle bir seçenek geçerli değildir.


Ön ödemeli kart, ödeme sistemi bakımından debit kart ile aynıdır. Taksit seçeneği yoktur, ve yalnızca yatırılan miktar kadar harcama yapılabilir. Fakat ön ödemeli kartın banka hesap kartından önemli bir farkı, kullanmak için herhangi bir bankanın müşterisi olma zorunluluğu olmamasıdır. Aynı zamanda ön ödemeli kart kullanarak, kişisel bilgilerinizi alışveriş yaptığınız site ile paylaşmadan, mutlak bir kişisel bilgi gizliliği dahilinde alışveriş yapmanız da mümkündür.

Ön Ödemeli Kart Nereden Alınır?

Ön ödemeli kartlar çeşitli bankalardan alınabileceği gibi, özel olarak bu işi yapan kuruluşlardan da edinilebilir. Ön ödemeli kart almadan önce; satıcı kuruluşların koşullarını, sundukları imkânları, varsa çeşitli fırsatları inceleyip kıyaslama yaparak kendinize en uygun seçeneği bulabilirsiniz.