Para gönderme, günümüzde -özellikle de çalışan insanların- sıklıkla gerçekleştirdiği bir işlem. Pek çoğumuzun bildiği gibi para ödeme ve para alma işlemleri, önceki zamanlarda çoğunlukla bankalar aracılığı ile, şubeye gidilerek gerçekleştiriliyordu. Günümüzde ise, mobil uygulamalar ve web-siteleri, kullanıcılara sundukları pratik çözümler ve çeşitli avantajlar ile, para gönderme işleminin online olarak çok daha hızlı ve pratik bir şekilde gerçekleştirilmesine imkân tanıyor. Başka bir deyişle, artık çoğu kullanıcı yerinden kalkmadan 7/24 online para gönderme/alma işlemlerini gerçekleştirebiliyor.

Yurt içi ve yurt dışı para gönderme hizmetleri sayesinde, pek çok kişi uzakta yaşayan ya da okula giden yakınlarına, birlikte iş yaptıkları insanlara ya da kendi hesaplarına sorunsuz bir şekilde para aktarabiliyor. Yazının geri kalanında, online para gönderme işlemlerinin nasıl yapıldığına genel olarak değineceğiz.

Nasıl Para Gönderilir?

Online olarak para gönderimi işlemlerinizi yapmak için birden fazla yöntem tercih edebilirsiniz. Bunlardan bir tanesi de, müşterisi olduğunuz bankanın mobil uygulamalarıdır. Hesabınızın zaten tanımlı olacağı mobil uygulamaya girerek, aynı bankanın müşterilerine havale yapabilir, diğer bankaların müşterilerine ise EFT gerçekleştirebilirsiniz. Genelde bankalar havale işlemlerini ücretsiz yaparken, EFT için küçük bir miktar ücret almaktadır. (bazı durumlarda -örneğin bankanın maaş müşterisi iseniz- EFT işlemleri de ücretsiz olmaktadır.) Burada dikkat edilmesi gereken nokta, havale işlemlerinde saat kısıtlaması olmamasına karşın, EFT ödemelerinin yalnızca bankaların mesai saatleri içerisinde yapılabileceği, yani hafta sonları EFT yapılmasına izin verilmediğidir.


PeP İle Para Göndermek Hiç Olmadığı Kadar Kolay!

PeP hesabınız üzerinden, çeşitli bankalarda bulunan kendi hesaplarınıza ya da kredi kartlarına para göndermeniz mümkün. Dilerseniz başka PeP hesaplarına da 7/24 para transferi gerçekleştirebilirsiniz. Bunlara ek olarak, paraya ihtiyaç duyduğunuz zamanlarda ya da bir yerden ödeme almanız gerektiğinde, yalnızca telefon numaranızı girerek istediğiniz kişiden para isteyebilir, ve ödeme alabilirsiniz! Üstelik tüm bunları yurt dışı para gönderme işlemlerinizde de yapabilirsiniz. Hem de çok hesaplı ve güvenli bir şekilde!